Connect with us

NFL

⬅ Grzegorz Braun przyciągnął tych, którzy wcześniej milczeli

Published

on

Socjolog rozpracował fenomen Brauna. Chodzi o przekonanie wyborców, że “polityka to samo zło

Szukaj w serwisie…
Szukaj

Fakt Polityka To efekt politycznej próżni? Braun został głosem zbuntowanego elektoratu
Socjolog rozpracował fenomen Brauna. Chodzi o przekonanie wyborców, że “polityka to samo zło”
Aleksander Wojak

Aleksander Wojak
Dziennikarz działu Polityka

Data utworzenia: 19 maja 2025, 13:33.
Udostępnij
Wynik Grzegorza Brauna w pierwszej turze wyborów prezydenckich (wynoszący 6,34 proc.) zaskoczył wielu obserwatorów. Prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ma ciekawe wytłumaczenie dla fenomenu tego polityka. W rozmowie z “Faktem” socjolog przekonuje: — Możemy mówić o poważniej formie zagospodarowywania elektoratu, który kiedyś w ogóle nie szedł do wyborów, twierdząc, że to nie ma sensu, że polityka to kłamstwo i samo zło — stwierdził ekspert.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich to triumf radykałów z prawicy. Sławomir Mentzen zdobył 14,81 proc. głosów. Z kolei Grzegorz Braun, który zajął czwarte miejsce, otrzymał 6,43 proc. głosów. Łącznie kandydaci związani ze środowiskiem Konfederacji uzyskali 4 145 505 głosów.

Triumf Brauna? “Nie boi się”
Zdaniem socjologa, Braun stał się uosobieniem sprzeciwu wobec dominującego kursu polityki. To, co dla większości społeczeństwa jest szokujące lub nieakceptowalne, dla jego elektoratu stanowi dowód odwagi i bezkompromisowości. Prof. Arkadiusz Jabłoński podkreśla jednak, że nie oznacza to diametralnej zmiany w nastawieniu Polaków do ustroju opartego o liberalne zasady. — To nie dowód na skręt całego społeczeństwa w stronę skrajności, lecz efekt politycznej próżni, którą Braun skutecznie wypełnił — precyzuje nasz rozmówca.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2025 USAmode24