Connect with us

NFL

Niezapomniane postacie polskiego sportu – Katarzyna Skowrońska

Published

on

Niezapomniane postacie polskiego sportu – Katarzyna Skowrońska

W trzynastym artykule z naszej serii przypominamy karierę wybitnej przed laty siatkarki.

Katarzyna Skowrońska urodziła się 30 czerwca 1983 roku w Warszawie. Pierwsze kroki w siatkówce stawiała w miejscowej Skrze. Pokochała ten sport m.in. za sprawą jednego ze swoich starszych braci. Jeszcze podczas kariery juniorskiej trafiła jednak do SMS PZPS Sosnowiec. To właśnie w tym klubie zmienione jej pozycję z atakującej na środkową. Wielki potencjał Skowrońskiej było widać szybko. W 1999 roku razem z reprezentacją Polski wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy kadetek. Kolejny sezon to brąz mistrzostw Europy juniorek.

Seniorska kariera to jeszcze piękniejsza siatkarska droga w wykonaniu Skowrońskiej. Rozpoczęła się w Poznaniu, gdzie grała w tamtejszym AZS AWF Danter (2001-2003). Wywalczyła z tym klubem wicemistrzostwo Polski w sezonie 2002/2003.

Jednocześnie trener Andrzej Niemczyk docenił jej umiejętności i powołał do kadry na mistrzostwa Europy. Reprezentacja Polski wróciła do kraju ze złotymi medalami.
Dwa lata później ponownie ze Skowrońską w składzie Polki powtórzyły ten sukces. Wówczas Katarzyna była zawodniczką Nafty-Gaz Piła.

– Drugie złoto było trudniejsze do zdobycia i może dzięki temu smakuje lepiej. Dużo trudniej jest bowiem udowodnić, że wciąż jest się aktualnym mistrzem, bo każdy chce pobić mistrza. Nam wtedy na tych mistrzostwach Europy bardzo chciano odebrać tytuł i udowodnić, że to nasze złoto to była jakaś pomyłka, niespodzianka, przypadek – powiedziała w programie “Jesteś Legendą” na kanale Siatkarskie Ligi w serwisie YouTube.

Tuż po udanych mistrzostwach Europy zdecydowała się na wyjazd do Włoch, gdzie została siatkarką Minetti Infoplus Viacenza Volley. Po jednym sezonie przeniosła się do Asystel Novary. I to właśnie podczas pobytu w tym klubie doszło do ważnej zmiany w jej karierze. Skowrońska po kilku latach gry na pozycji środkowej ponownie została atakującą. Jak pokazała przyszłość, był to strzał w dziesiątkę.

Wielokrotnie polska siatkarka plasowała się w czołówkach klasyfikacji najlepiej punktujących. Zresztą wystarczy wspomnieć, że podczas Pucharu Świata w 2007 była w kapitalnej formie i wygrała klasyfikację punktową. Rok później uczestniczyła razem z reprezentacją Polski na igrzyskach olimpijskich. Niestety z tych dwóch ważnych imprez biało-czerwone nie przywiozły medali.

Wracając do zespołu z Novary, to Skowrońska świętowała w jego barwach zdobycie brązowego medalu Ligi Mistrzyń. Prawdziwą liderką drużyny była w kolejnym klubie (Scavolini Pesaro). W dodatku wygrała z nim dwa mistrzostwa Włoch, dwa Superpuchary Włoch i raz triumfowała w Pucharze Włoch.

W 2010 roku opuściła Italię i trafiła do Fenerbahce Stambuł, z którym wywalczyła m.in. klubowe mistrzostwo świata. Została wówczas wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Dołożyła też do swojego dorobku drugi w karierze brąz Ligi Mistrzyń. W latach 2011-2013 występowała natomiast w Chinach. Gdy wszystko układało się jej w klubie, to nie do końca dobrze wyglądało to w reprezentacji. Kiedy Polska w 2009 roku zdobywała brązowy medal mistrzostw Europy, to Skowrońska leczyła kontuzję. W kolejnym sezonie natomiast nie została powołana na mistrzostwa świata.

Nie minęło dużo czasu, a kibice przypomnieli sobie o tym, jak ważna jest Skowrońska dla reprezentacji Polski. Mogła bowiem grać nie tylko na pozycji atakującej, ale również jako przyjmująca. Imponowała wszechstronnością. Do historii przeszedł jej epicki mecz przeciwko Rosjankom (2:3) w ramach World Grand Prix w 2013 roku. Zdobyła 41 punktów, ustanawiając rekord punktowy w rozgrywkach turnieju World Grand Prix.

W sezonie 2013/2014 jako zawodniczka Rabity Baku zdobyła trzeci brązowy medal w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Niedługo później – w sezonie 2015/16 – zdecydowała się na powrót do Polski i grę w barwach Impelu Wrocław. W 2016 roku zakończyła karierę reprezentacyjną. W narodowych barwach zagrała 288 razy i wielokrotnie była najważniejszą postacią drużyny.

W 2017 roku podczas pobytu we włoskim klubie Foppapedretti Bergamo zerwała więzadła krzyżowe. Po powrocie do gry ponownie opuściła Półwysep Apeniński. Jej ostatnim zespołem był brazylijski Hinode Barueri. Po sezonie 2018/19 zdecydowała się przejść na sportową emeryturę.

– Czuję niedosyt, ale trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. (…) Myślę, że to jest idealny moment, by powiedzieć stop. Długo czekałam, by podjąć taką decyzję. Musiałam do tego dojrzeć” — mówiła w sierpniu 2019 roku w wywiadzie dla “Przeglądu Sportowego”.

Skowrońska była uwielbiana przez kibiców nie tylko ze względu na fantastyczną grę, ale również ze względu na piękną urodę. Uważano ją za najpiękniejszą polską siatkarkę. To z kolei próbowały wykorzystać magazyny dla mężczyzn, oferując jej rozbierane sesje zdjęciowe. Skowrońska wypowiedziała się na ten temat z klasą.

– Nie czuję potrzeby realizowania się na tej arenie (…) Nie czuję potrzeby pokazania się światu nago. Dobrze, może to być fajna sesja, ale w ubraniu. Wolę, żeby sobie panowie wyobrażali, jak wygląda moja pupa nago, niż ją oglądali – powiedziała w rozmowie z “Przeglądem Sportowym” w 2010 roku.

To była piękna kariera. Katarzyna Skowrońska ma miejsce w panteonie najlepszych polskich siatkarek w historii.

W ostatnich latach była ekspertką różnych telewizji, a w 2024 roku komentowała mecze polskiej kadry pań na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

PS. Jeśli podobał Ci się ten wpis, to będziemy wdzięczni za reakcję lub udostępnienie. Z góry dziękujemy!

Foto: Wikimedia Commons

Źródła:
Przegląd Sportowy
Program „Jesteś legendą” / YouTube
Wikipedia

—————————–
Dawid Franek

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 USAmode24