NFL
Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Wymowny sondaż tuż przed ciszą wyborczą

Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Wymowny sondaż tuż przed ciszą wyborczą
Już w niedzielę wybory. 13 kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta
W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce. Głosowanie potrwa od godziny 7:00 do 21:00. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów, druga tura odbędzie się 1 czerwca 2025 roku. Lista zarejestrowanych kandydatów prezentuje się następująco:
Artur Bartoszewicz
Magdalena Biejat
Grzegorz Braun
Szymon Hołownia
Marek Jakubiak
Maciej Maciak
Sławomir Mentzen
Karol Nawrocki
Joanna Senyszyn
Krzysztof Stanowski
Rafał Trzaskowski
Marek Woch
Adrian Zandberg
Zgodnie z przepisami, cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (17 maja) i potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21:00. W tym czasie zabroniona jest wszelka agitacja wyborcza, w tym publikacja sondaży i materiałów promujących kandydatów.
Zanim do tego jednak dojdzie, ukazał się ostatni sondaż, który ujawnia, w jaki sposób klaruje się poparcie kandydatów. Największe emocje wzbudzają wyniki pretendentów do drugiej tury — te wyniki wywołają wyjątkowo mieszane uczucia.
Ostatnie tygodnie kampanii pełne emocji. Kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku?
W ostatnich dniach kampanii prezydenckiej w Polsce pojawiły się dwie istotne kontrowersje, które wywołały szeroką debatę publiczną. Zdaniem wielu osób mogą one wpłynąć na ostateczny kształt wyników wyborów prezydenckich. Co istotne, dotyczą one dwóch faworytów do drugiej tury, stąd wzbudzają one dodatkowe emocje.
Karol Nawrocki, kandydat – rzekomo obywatelski – na prezydenta wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, znalazł się w centrum uwagi po ujawnieniu informacji dotyczących posiadania przez niego dodatkowego mieszkania. Podczas debaty prezydenckiej deklarował, że posiada tylko jedno mieszkanie, jednak media ujawniły, że jest właścicielem również 28,5-metrowej kawalerki, którą nabył w 2017 roku od 80-letniego Jerzego Ż.
Transakcja miała odbyć się za gotówkę, a umowa przewidywała opiekę nad seniorem. Obecnie pan Jerzy przebywa w państwowym Domu Pomocy Społecznej, a Nawrocki nie utrzymuje z nim kontaktu od dłuższego czasu. Kandydat tłumaczy, że nie ma kluczy do mieszkania i nie czerpie z niego korzyści, jednak sprawa budzi wątpliwości etyczne i prawne, a na jaw ciągle wychodzą nowe fakty – m.in. pożyczka udzielona emerytowi na kwotę 12 tys. zł na wykup mieszkania komunalnego, przy oprocentowaniu wynoszącym 20 proc. w stosunku rocznym.
Czytaj więcej: Po aferze z Nawrockim Biejat chce zmienić prawo własności nieruchomości. Ekspert: “Jestem zaskoczony”