NFL
Takie są skutki uboczne brania snusów. Choroby krążenia, utrata zębów i nie tylko Czytaj więcej:

Takie są skutki uboczne brania snusów. Choroby krążenia, utrata zębów i nie tylko
Podczas niedawnej debaty prezydenckiej jeden gest Karola Nawrockiego przykuł uwagę milionów widzów. Zasłonięcie nosa, sięgnięcie po coś do ust, a następnie łyk wody – internauci początkowo podejrzewali, że Karol Nawrocki zażył leki. Jak się później okazało, kandydat na prezydenta wystawiony przez PiS wziął snusa, co ostatecznie potwierdził szef jego sztabu, Paweł Szefernaker.
– Promowanie tak szkodliwego, mocno uzależniającego i nielegalnego produktu przed milionami widzów, także niepełnoletnich, to absolutna nieodpowiedzialność – skomentowała na platformie X minister zdrowia Izabela Leszczyna. Głos w sprawie zabrała również znana psychiatrka i psychoterapeutka lek. med. Maja Herman. Na temat szkodliwości snusów od dawna wypowiadają się również dentyści.
Czym są snusy?
Snusy to produkty tytoniowe, które umieszcza się pod górną wargą, gdzie nikotyna wchłania się przez błonę śluzową. W przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów nie są palone, co daje złudzenie, że są zdrowsze. Sanepid ostrzega jednak, że mimo braku dymu, snusy dostarczają znacznie większe dawki nikotyny niż papierosy i uzależniają o wiele szybciej.
“1 snus zawiera około 50-60 mg nikotyny, podczas gdy papieros zawiera około 10-20 mg nikotyny. Jest ona substancją silnie uzależniającą. Wprowadza ona zmiany w mózgu, które powodują, że organizm staje się coraz bardziej zależny od regularnych dawek nikotyny” – czytamy na rządowej stronie www.gov.pl.
A jak działają snusy? Ludzie biorą je ponieważ powodują krótkotrwałą poprawę nastroju, pobudzają układ nerwowy i cały organizm. Ich długotrwałe stosowanie może wywołać jednak poważne skutki.