Connect with us

NFL

Ustawa budżetowa. Jest sensacyjna decyzja prezydenta

Published

on

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie ustawy budżetowej. Komunikat w tej sprawie opublikowała Kancelaria Prezydenta RP za pośrednictwem konta na portalu społecznościowym X.

Andrzej Duda postanowił podpisać budżet na na 2025 rok oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Z opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta RP komunikatu wynika również, że głowa państwa zasygnalizowała swoje wątpliwości dotyczące zmian w budżetach Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

— Prezydent @AndrzejDuda podpisał budżet na 2025 rok oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – poinformowała podczas briefingu Szef KPRP Małgorzata Paprocka.

— Wątpliwości głowy państwa wzbudzały zapisy dotyczące zmian w budżetach Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa – czytamy w zamieszczonym komunikacie na portalu społecznościowym X.

W rozmowie z dziennikarzami Minister Małgorzata Poprocka zwróciła uwagę na to, że ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli.

– Mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej; nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w tym roku – mówiła. Dodała, że to również finansowanie programu „Rodzina 800+” oraz 13. i 14. emerytury – mówiła minister.

Andrzej Duda podjął decyzję
Poprocka podkreśliła, że wspomniane podwyżki są dla oczekiwane przez Polaków w bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie mamy do czynienia z inflacją i również wzrostem cen. Minister podkreśliła, że w związku z tym prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę, aby mogło dojść do wypłaty świadczeń.

Minister zwróciła uwagę, że „w toku prac nad ustawą budżetową zostały wprowadzone poważne poprawki w części dotyczącej przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa”.

– Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, że z ustawy budżetowej nie wynika i nie może wynikać zgodnie z prawem jakiekolwiek zablokowanie wypłat wynagrodzeń sędziom Trybunału Konstytucyjnego – powołanym legalnie, co nie budzi żadnych wątpliwości – mówiła. Małgorzata Poprocka dodała również, że analogiczna sytuacja dotyczy członków KRS.

Odnosząc się do kwestii dotyczących budżetów Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa — Paprocka przekazała, że „tak poważne zmiany w budżetach przede wszystkim TK i KRS – zdaniem Pana Prezydenta – powinny podlegać ocenie przez Trybunał Konstytucyjny, czy te zmiany zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem”.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 USAmode24