NFL
Pilne. Media obiegły smutne wieści🖤

Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje. Miała 74 lata. Wielka żałoba w kraju
Kariera Jadwigi Jankowskiej-Cieślak
Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku. Już jako nastolatka pasjonowała się teatrem, dlatego po maturze postanowiła zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zdała za pierwszym razem. Studiowała w towarzystwie późniejszych gwiazd polskiego kina, takich jak Jerzy Radziwiłowicz, Marek Kondrat czy Ewa Dałkowska. Ukończyła szkołę w 1972 roku i w tym samym roku zadebiutowała w filmie Janusza Morgensterna „Trzeba zabić tę miłość”. Jej występ spotkał się z uznaniem i przyniósł jej m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Sukces swój zawdzięcza Jankowska czemuś, co jest w zasadzie nieuchwytne i chyba nawet od niej niezależne: owej psychofizycznej właściwości, która czyni, że każde pojawienie się – choćby na dalszym planie – zapełnia ekran, przyciąga wzrok i zainteresowanie, pulsuje życiem i jest ona, jakby powiedział Irzykowski, samą ‘materią kina’. Ma w sobie to ‘aktorskie’ nasycenie i energię, dzięki czemu wszystko koncentruje się na niej, a postać jej uzyskuje przez to zwiększoną nośność treściową” – pisał o niej na łamach “Kina” Aleksander Ledóchowski.
Jadwiga Jankowska-Cieślak stworzyła wiele wybitnych kreacji scenicznych. Występowała m.in. jako Mania w Ślubie Gombrowicza, tytułowa Medea, Aniela-Elwira w Mężu i żonie Fredry oraz Kora w Nocy listopadowej Wyspiańskiego. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru – m.in. z Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Jerzym Grzegorzewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, Piotrem Cieślakiem, Piotrem Cieślakiem i Maciejem Prusem. Jej talent został doceniony licznymi nagrodami teatralnymi, w tym Nagrodą im. Leona Schillera (1979) oraz Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza (2005).